Istanbul Day One

Outfit

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

After quite a bumpy flight, which I actually love, me and my family arrived in Istanbul. During our way to the hotel I literally thought I’m not even going to survive since the taxi drivers in Istanbul don’t care about traffic laws and driving in the opposite direction or on the red lights are no big deals.

The first day we visited to the Blue Mosque and Hagia Sofia. It was incredibly beautiful and spectacular. Clever me didn’t wear socks so I had to walk on the carpet in Blue Mosque bare-foot. Thankfully no mold or wart has arrived yet.

Me and my dad finished the day with baklavas, if you don’t know what baklava is and you’re on a diet (like my dad who ate 6), don’t google it!

For more touristy pics be sure to check out my Instagram!

Po docela ”házejícím” letu, který já naprosto zbožňuju jsme já a moje familia dorazili do Istanbulu. Při cestě do hotelu jsem si ani nebyla jistá jestli přežiju, protože taxikáři v Istanbulu moc neuznávají zákony takže jezdit v protisměru nebo na červenou není žádná novinka.

První den jsme navštívili Blue Mosque neboli mešina sultána Ahmeda I.  a Hagia Sofia. Byly naprosto krásné a velkolepé. Já jako největší chytrák jsem si nevzala ponožky a tak jsme musela po koberci v Modré mešitě chodit bosa. Naštěstí nemám žádnou plíseň nebo bradavici. (TMI)

Já a táta jsme ukončili den balklavami, jestli nevíte, co to je a jste na dietě (jako můj táta, který jich snědl 6) negooglete to!

Pro víc turistických fotek koukněte na můj Instagram!

 Levi’s jeans / Mango jacket / H&M top / Nike sneakers / Gap sunglasses

instagram / twitter / tumblr

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s